صرع در کودکان

بیماری صرع به هیچ عنوان منشا ژنتیکی ندارد، زمانی صرع رخ می دهد که تعدادی از نورون های مغزی به فعالیت دیس شارژ و تخلیه الکتریکی غیر طبیعی شروع میکنند و در پی این اتفاقات فرد بیمار دچار حملات و تشنج های مکرر بدون علت مشخص میشود.
این بیماری هرگز خطرناک نبوده و میتوان آن را کنترل و درمان کرد.

 

صرع در کودکان

 

چگونگی متوجه شدن صرع

زمانی متوجه میشویم کودک صرع دارد که به فاصله کمتر از ۲۴ ساعت بیش از یک حمله تشنج به کودک دست دهد.
یک درصد از کودکان از زمان تولد تا سن ۱۳ تا ۱۴ سالگی دچار بیماری صرع می شوند و این عارضه نوعی بیماری است که قابل کنترل و درمان می باشد.
این بیماری میتواند قادر شو کودک دچار معلولیت و ایجاد مشکل در کارهای روزانه ، مدرسه و آینده اجتماع او شود .
معمولا گاهی اوقات حوادث حمله ای اتفاق می افتد همانند لرزش یا انواع اختلالات حرکتی و اختلالات خواب که ماهیت صرعی ندارند .
گاهی اوقات برای درمان صرع کودکان بطور اتفاقی داروهای اشتباهی تجویز می شود که نه تنها به کودک بیمار کمک نمیکند بلکه بیماری صرع کودک را شدیدتر خواهد کرد.
دو نوع تشنج وجود دارد :

  1. تشنج های بدون علت
  2. تشنج های علت دار


زمانی که کودک دچار صرع می شود پزشکان قبل از اینکه برای کودک دارو تجویز کنند باید با معاینه های متداوم دنبال علت تشنج کودک باشند و یکی از مهمترین معاینه ها تصویربرداری مغزی کودک است و بهترین نوع تصویربرداری مغز برای کودک صرعی انجام ام آر آی می باشد و همینطور ام آر آی کمک میکند نوع بیماری صرع تشخیص داده شود و داروی مخصوص صرع تجویز شود.
زمانی که تشخیص ابتلای کودک به بیماری صرع داده میشود خانواده کودک دچار نگرانی های فراوان میشوند که کودک آنها تا آخر عمر باید با محدودیت زندگی کند در حالی که هیچ مشکلی در انجام امور روزمره کودک به وجود نمی آید چه در دوران کودکی و چه در دوران بزرگسالی.
این کودکان میتوانند ورزش کنند اما شنا برای این کودکان خطرناک است و حتی اگر کودک بخواهد به استخر برود باید حداقل ۳ ماه از آخرین تشنج وی گذشته باشد و همچنین باید با فرد بزرگسال به استخر برود و حتی اگر با فعالیت ورزشی دیگری دچار تشنج شود باید آن ورزش را نیز کنار بگذارد.

 

صرع در کودکان


با مجموعه در تماس باشید

0263 421 83 12

0263 255 74 52

0263 342 19 15