آلزایمر در سالمندان

نشانه های شروع آلزایمر

شروع این بیماری فراموشی کوتاه مدت است به طور مثال :
فراموش کردن اسم ها ، آدرسها و رفته رفته تا جایی پیش می رود که فرد بیمار نمی تواند راه برگشت به خانه را به یاد بیاورد .
آلزایمر در معنای عمومی یک نوع فراموشی است اما در واقع این بیماری فراتر از فراموشی ساده است ، بین ۲ تا ۵ درصد از سالمندان دچار بیماری آلزایمر می شوند و حتی گاهی به افراد جوانتر نیز حمله میکند.
این بیماری در اثر فاسد شدن سلولهای هیپوکامپ که این هیپوکامپ ها تعداد زیادی استیل کولججین تولید می کنند به وجود می آید .

 

آلزایمر در سالمندان

 

آسیب های مغزی که باعث آلزایمر میشود

در بیماری آلزایمر سلولهای مغزی یا نرونها آسیب می بینند.
در همین مواقع مناطق آسیب دیده مغز و استیل کولین در تشکیل خاطرات جدید شروع به کار می کنند اما به دلیل اینکه فرد دچار آلزایمر شده است این سلولها در تحکیم یک یادگیری تازه ( مثل یادآوری آدرس تازه ) و دشواری در جهت یابی دچار مشکل می شود .
قابل ذکر است که در این نوع بیماری رویدادها و خاطرات دور تقریبا کمتر آسیب می بینند.
زمانی که سن فرد بالا میرود و سلولها پیر می شوند ترشح ماده شیمیایی سروتونین کم می شود به همین دلیل است که روابط بین سلولها و جابجایی اطلاعات به مشکل بر میخورد و بیشترین مکانی که بیشترین صدمه را می بیند بخش حافظه و خاطرات فرد است .
مغز فرد سالم برای حفظ خاطرات و حافظه به برقراری ارتباط پیچیده سلولی نیاز دارد اما همین که سن فرد بالا میرود و سروتونین نیز در مغز ترشحش کم میشود خاطره ها نیز فراموش یا کمرنگ می شوند .
تنها علت آلزایمر پیر شدن سلولها نیست بلکه سکته مغزی است که موجب از دست رفتن قسمتی از سلولهای مغزی می شود و یا زمانی که فرد عزیزی را از دست می دهد با شکی که له فرد وارد می شود خطر مبتلا شدن به بیماری آلزایمر را برای فرد افزایش می دهد .
همچنین تحقیقات محققان نسان داده است که بیماری آلزایمر نیز ژنتیکی است یعنی این بیماری اول به دلایل ژنتیکی ایجاد می شود و بعد عواملی مانند عوامل محیطی در آن تاثیر میگذاردبا مجموعه در تماس باشید

0263 421 83 12

0263 255 74 52

0263 342 19 15